Vianoce? Už stačilo, vďaka!

Autor: Tomáš Billik | 2.1.2014 o 22:35 | (upravené 5.1.2014 o 1:47) Karma článku: 7,98 | Prečítané:  415x

Pred 20 rokmi som bol chlapec, ktorý sa nevedel dočkať momentu, keď sa zobudí do štedrovečerného rána a vprace aj tú poslednú 24. čokoládku z adventného kalendára do svojich úst. Prešli dve dekády, adventné kalendáre už nie sú tým, čím bývali a zdá sa, že ani Vianoce nie.

O 20 rokov neskôr je v okienku bežného adventného kalendára o poznanie biednejšia čokoládka a 24. okienko už nemá dvojité dvierka, ale obyčajné, jednoité - počítadlo dní nám akosi stratilo na prestíži a čare. A tie rozprávkové dvojité dvierka na ktoré som sa tak tešil, až ich otvorím... Pripadali mi ako okenica zázračnej chalúpky, za ktorou sa skrýva tak veľmi magický farebný vianočný interiér, aký si len dieťa dokáže predstaviť.

 

vianočná chalúpka

 

V novembri (či ešte skôr?) roku 2013 sa mi začínajú väčšmi vtierať do pozornosti obchody: chcú si na najštedrejšom sviatku roka prihriať svoju kapustnicu a prichádzajú v predstihu s ponukou vianočného sortimentu. Gule, žiarovečky, salónky, mikuláši rôznych veľkostí, k tomu obligátny spotrebný tovar v rôznych súpravách so zľavami, pre tých menej obratných s prirážkami. Atmosféru dokresľuje tracklist kolied z jedného cédečka s ôsmimi piesňami, blikajúca, blýskajúca sa výzdoba, sem-tam brigádnik v kostýme Mikuláša, a.k.a. Santa Clausa. Dosť na to, aby človeku na pozadí jesennej scenérie došlo zle.

 

zvracajúci santa

 

A to ešte nenastalo pravé vianočné šialenstvo. Čím bližšie k Štedrému dňu, tým viac ľudí sa stavia na štartovaciu pozíciu maratónu, kde vás v cieli čaká infarkt. Frank Sinatra dvetisíci raz spieva o tom, ako to máte nechať snežiť, a ľudia sa hrnú do obchodov v stále väčších húfoch za niečím, čo je zrejme potrebné, keďže sú ochotní sa kvôli tomu zblázniť. Svetlá blikajú, stromček sa ligoce, bratia nie a nie do toho Betléma doraziť a miesto Tichej noci tu máme Šialený podvečer nevynímajúc hrmot, chaos, preteky a snahu rodičov nakŕmiť svoje decká tabletmi a blu-ray diskmi; fraška je zavŕšená a Ježiško sa pýta sám seba, prečo nosíme tŕňovú korunu na jeho narodky.

Keď sme si už dobre poťažkali a posťažovali sa, poďme s tým niečo urobiť. Navrhujem obchádzať celú "ich" ilúziu Vianoc a robme si ich sami podľa vlastnej šablóny. Ako na to? Buďme rýchlejší ako hypermarket a nakúpme darčeky ešte skôr, než vám začnú pchať pod nos ihličie z jedličky: hoci aj v septembri - vyhnete sa špekuláciam s cenami a nestane sa vám, že vám vysnívaný darček pre manželku vyfúkne len o niečo rýchlejší známy. Odvtedy sa treba radšej strániť podobných rádoby vianočných pozlátkových centier, aby vám zbytočne nepokazili príchod toho ozajstného vianočného ducha, ktorý si vás nájde jedine doma.

kopa darčekov

 

Ak chcete dopomôcť k menšej komercializácii Vianoc, kúpte pre každú milovanú osobu jeden-dva darčeky, ktoré sa nepohybujú v trojciferných sumách jednotnej európskej meny. V istej britskej internetovej rodinke platí pravidlo, že žiaden vianočný darček nesmie presiahnuť 5 libier - priznávam, trochu primálo pre rozmaznaného Slováka, ale myšlienka je jasná: váš rozpočet sa nezrúti, vaša originalita pri kúpe darčekov neutrpí a stále niekoho obdarujete; šetrite si honosnejšie dary na osobné sviatky toho-ktorého blížneho.

Vianoce sa zmenili na fenomén, a to neovplyvníme. Stále však môžme prinavrátiť ich pravú tvár v sebe a v blízkom kruhu okolo nás. Tak teda poďme Bratia do Betléma..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Po zrátaní 70 percent hlasov z volebných urien je nereálne, aby Hofer nepriaznivý stav zvrátil.

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké chyby robíme pri zariaďovaní obývačky?

SVET

Muž zastrelil vo Fínsku starostku mesta a dve novinárky

Každú zasiahol ranami z pušky do hlavy a trupu.


Už ste čítali?