Naozaj chceme mať toľkoto slobody?

Autor: Tomáš Billik | 12.9.2017 o 20:10 | (upravené 29.5.2018 o 1:23) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  2277x

Reštaurácia. All you can eat. Stojíte pred šalátovým barom. Vlašský šalát. Šopský šalát. Tzatziky. Cézar. Coleslaw. A iné. Neviete si vybrať. Za vami sa formuje fronta. Nemali by ste po probléme, keby bol na výber iba vlašák?

Určite ste v živote na sebe spozorovali toto: ak ste sa mali rozhodnúť medzi dvomi vecami, tak ste sa rozhodli ľahšie, než keď si máte vybrať z viacerých alternatív. Tiež ste boli s vaším rozhodnutím spokojnejší, nakoľko bolo jednoduchšie v hlave si vyrátať náklady obetovanej príležitosti. Vlašák alebo cézar? Majonézové šaláty nie sú vaša šálka kávy, ľahko siahnete po cézare. Ale čo, ak je možností niekoľkonásobne viac? Zvolíte si menej chutný, ale zdravší variant? A čo ak sa váš obľúbený šalát nehodí k rybe a vareným zemiakom? Nechceli by ste tentokrát skúsiť niečo nové? Ľudia vo fronte začnú vykúkať a hľadať príčinu, prečo sa rad nehýbe, a vy začnete nervóznieť. 

V porovnaní so zvyškom 20.storočia, obzvlášť po skúsenostiach s totalitnými režimami, môžeme pokojne skonštatovať, že náš kút sveta žije v období nevídanej slobody. Ktokoľvek môže zdvihnúť kotvy a nájsť si svoje šťastie na ľubovoľnom mieste. Arizátori a udavači a sú, a verme, že naveky budú, záležitosťou minulosti, vrátane ich prípadných moderných derivátov. Hranice sú otvorené, svet sa spája, a tento tok života k nám naplavuje nové a nové možnosti sebarealizácie či investovania času a peňazí. Až do takej miery, že občas niekto príde s otázkou, či by nebolo lepšie mať na výber len ten vlašák a cézar, z takého a takého dôvodu. A vtedy treba spozornieť.

 

 

Sloboda znamená voľný pohyb ľudí, ideí, myšlienok, názorov. To zákonite znamená, že budeme celkom zaručene konfrontovaní s novými postojmi a hodnotami, s ktorými nemusíme súhlasiť, a ktoré budeme musieť, zrejme nie jednorázovo, prehodnocovať. Tento myšlienkový tok môže zahŕňať čokoľvek od náboženských tradícií až po najnovšie trendy v stravovaní. Prirodzene teda prichádza v platnosť rovnica SLOBODA=KONFRONTÁCIA,  a budeme sa musieť nevyhnutne s touto konfrontáciou vyrovnať, pričom existujú len dve možnosti: naučíme sa byť konfrontovaní s neznámym a nepoznaným a využívať ho vo svoj prospech, alebo si môžeme z malosti a či strachu obohnať myseľ plotom, čím svoju slobodu dobrovoľne okrešeme. A onedlho sa tento pomyselný plot premení na ten ozajstný. S ostnatým drôtom.

Všetky negatíva vyplývajúce z konfrontácie sú daňou za slobodné časy, ktoré máme to šťastie žiť, a pritom ide len o zlomok z celkového prínosu, ktoré nám táto epocha ponúka. Treba to mať na pamäti keď pôjdete za štúdiom či prácou do zahraničia, keď si dáte jedno leto "off" a precouchsurfujete pobrežie Európy od Istrie po Gibraltár, keď si pôjdete zahrať s kapelou do klubu a nikto vás nepríde v polovici koncertu zatknúť. Keď sa nestanete občanom druhej kategórie za to, že vám trčí nos. Alebo keď budete váhať, či si pôjdete nakúpiť citrusy do obchodu A, B alebo C. Čo by ste boli schopní  skutočne oželieť?

Sloboda znamená aj hustý algoritmus životných rozhodnutí. Preč sú časy, keď sa syn tesára zákonite stal tesárom. Svet pri súčasnej organizácii nám ponuka neúrekom možností, ako zúročiť svoje talenty - čo sa však môže ukázať ako problém, ak máte tých talentov či príležitostí viacero a neviete sa rozhodnúť, čo vám je srdcu najbližšie. V takomto prípade sa môže vo vašom živote vyskytnúť zmätok a možno si aj napokon zaželáte, aby ste tých možností mali pomenej. Je to však dobrý dôvod na to, aby sme ospravedlnili obmedzenie slobody? Nie. Iba nás to nabáda k väčšej zodpovednosti pri narábaní s vlastnou slobodou. Vedieť dopredu, že možností je veľa a podchytiť najdôležitejšie životné prúdy čo najskôr. Vždy je lepšie si nevedieť vybrať, ako nemôcť si vybrať

Chceme teda naozaj mať toľkoto slobody? Napriek úskaliam - bez debaty áno. Chcime celú paletu šalátov a pýtajme si k tomu aj všetky exotické omáčky a korenia. Aj za cenu toho, že nám možno spôsobia zažívacie problémy. Aj keď budeme váhať a budeme na sebe pociťovať tlak. Na druhý deň si už vyberieme rýchlejšie a efektívnejšie. A budeme radi, že máme na výber.  

 

Is it weird I want a salad bar at my wedding??

 

Budem si nadovšetko vážiť, ak zvážitepodporu môjho ďalšieho písania kúpou mojej e-knihy: https://www.martinus.sk/?uItem=310505

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.

Okolo šírenia dezinformácií sa musí vytvoriť zdravá stigma

Rozhovor so Slovákom, čo hľadá klamstvá.


Už ste čítali?