co som v Rusku stravil skoro 2 roky svojho zivota, ale vidim ze sa nic nezmenilo. Ked som si po prichode tam vybavoval nejake jedno z tisica potvrdeni a opovazil som sa protestovat, dostalo sa mi od tetky uradnicky prislovia, ktore som naplno pochopil az neskor...Без бумажк& ;#1080; ты букашк& ;#1072;, а с бумажк& ;#1086;й — челове& ;#1082;...nieco ako: bez papiera si hmyz, s papierom si clovek
prečo človek, ktorý má snáď nejaké to sebavedomie, dá so sebou tak zametať, ako to dopustil autor blogu. Mám taký pocit, že jeho nadriadená jednoducho len skúšala, čo si voči nemu môže dovoliť, a keďže on sa stále len slabošsky podvoľoval, tak to ona veselo zneužívala. Možno, že pokiaľ by bol na jeho mieste nejaký Voloďa a s jej požiadavkami by ju hneď z kraja poslal tam, odkiaľ kedysi veľmi dávno vyšla na tento svet, tak by bolo všetko iné. Ale takto vlastne tento "hrdina" dovolil, aby si z neho za pár drobných urobili otroka.
V prvom rade som išiel na stáž získať nové skúsenosti (pozitívne i negatívne). Nech by sa dialo čokoľvek, vedel som, že prichádzam na obmedzenú dobu a nebudem musieť trpieť nepriaznivé prostredie naveky, preto vždy dobre zvažujem, kedy stojí za to zvýšiť hlas a hájiť svoje záujmy. V skutočnosti sa všetci zamestnanci boria s rovnakými problémami, držia spolu a hľadajú cestičky, ich situácia je o však to zložitejšia, že od práce závisí ich živobytie. Príklad: kolegyňa má obdobný počet hodín ako ja, avšak plat o pätinu menší, a tiež si nevie pomôcť. Priemerná doba rotácie zamestnancov a stážistov je približne rok.
Do Ruska som odchádzal pozitívne naladený a tento pocit vo mne stále pretrváva, všetky problémy beriem ako test trpezlivosti a schopnosti diplomacie. Snažím sa dosiahnuť, aby vlk bol sýty a aj ovca zostala celá, niekoľko ústupkov sa mi dosiahnuť podarilo. Treba brať do úvahy fakt, že firma funguje už cez 10 rokov a očividne sa počas tejto doby toho z organizačného hľadiska zmenilo pramálo, preto si myslím, že nie je namieste bojovať s veternými mlynmi, obzvlášť keď stáž trvá iba tri mesiace. Firma je nastavená na zarábanie peňazí a kvantitu hodín, kvalitu hodín nikto neoveruje a pokiaľ sa žiaci/rodičia nesťažujú, všetko je v poriadku. Učiteľ je na poslednom mieste hierarchie ako ľahko zameniteľný prvok, ktorý ma vo všetkom vyhovieť študentom, ktorí tieto peniaze poskytujú. Viď blog.
PS. Minulý rok to jedna stážistka z Číny nevydržala a zo dňa na deň sa zbalila a odišla. Našli si druhú.
mne to pride tak, ze biznis model majitelov je postaveny na lesku stazistov inostrancov a lacnej praci domacich. ale ked je vas takych naivnych dostatocne vela a cas vas este nic nestoji lebo ho mate dobludu ... jedine co by to dokazalo vykompenzovat su zazitky.
Čo sa týka lesku stážistov, to si trafil - zvyknú ma totiž propagovať ako nativea speakera a lákať na hodiny so mnou (viď môj tretí diel blogu). Občas som túto hru v rámci humoru prijal a počas ukážkovej hodiny s deviatakmi som nepovedal ani slovo po rusky, mal si vidieť tie ksichty - Brit vo Volgodonsku! Odhliadnuc od toho, že išlo o lživú kampaň, išlo prakticky o dobrý nápad, dojem som urobil, hoci nikto sa nakoniec na kurzy k nám neprihlásil.
Domáci v skutočnosti zarábajú na volgodonské pomery slušne: 20 až 30-tisíc rubľov mesačne, pre porovnanie, ja mám 25, predavačka 14, učiteľka-čerstvá absolventka na štátnej škole 11, minimálna mzda je 9. Nájom bežného bytu stojí okolo 5-7 tis. na osobu. Samozrejme, pri aktuálnom kurze nemá cenu prevádzať tieto sumy na €, vyjde ti, že nástupný plat učiteľa je asi 150€.
že príslušníčka národa, majúceho, na rozdiel od nás, v sebe oveľa viac pokory a skromnosti, našla v sebe viac hrdosti, než ty, tak ti už naozaj nieto pomoci. Takže ona to "nevydržala"? Už len spôsob, akým popisuješ jej prirodzenú ľudskú reakciu voči ponižovaniu, je chorý. Tak len pokračuj v zbieraní pozitívnych a negatívnych "skúseností".
P.S. A majú tam nejakých učiteľov Nemcov, Francúzov, príp. Angličanov? Silne pochybujem, jedine ak, tak nejakého masochistu, normálni jedinci spomenutých národov by im tam tak silno treskli dverami, až by riaditeľke školy vybehlo vnútromaternicové teliesko ľavým uchom.
NIeje to tak davno, ked veci podobne fungovali aj u nas. Akurat u nas Meciar davno isiel s panom Bohom a v Rusku je stale plukovnik KGB. Zostali zaseknuti v case. Z ich pohladu je to normalne ako to bolo normalne aj pre nas. Takze ak tam siel na staz na tri mesiace, tak chapem, ze sa s ich svetom snazi zmierit a vydrzat. Nemozes vsade robit frajera a mavat americkou vlajkou. Proste existuju aj ine kultury a iny pohlad na svet.
akí sme my, Slováci v zahraničí ušliapnutí. Nejaký čas som tam žil a zistil, že napriek tomu, že sa nemáme za čo hanbiť, mnohí našinci sa chovajú tak ustráchane, že je to až nedôstojné. U iných Európanov som nič také nespozoroval, a preto nechápem, kde sa to v nás berie. Keď ide skupinka Poliakov po londýnskej ulici, tak vyrevuje tak,až sa okná trasú a im je totálne ukradnuté, že niekto vidí, že nie sú domáci; keď ide skupinka Slovákov, tak to aby si uši natŕčal, či to nie je paraolympijské družstvo hluchonemých. Nie sme takí všetci, ale bohužiaľ sú takí mnohí z nás. Nevadí mi, ak niekto umýva spočiatku riady v reštaurácii v Dubline, vadí mi ale, ak sa správa tak, akoby nemal svoju obyčajnú ľudskú dôstojnosť. A nemusím pritom robiť frajera, alebo mávať americkou vlajkou(prečo dočerta americkou?).
To uz je ina karta ak niekde zijes dlhodobo. To by som si nenechal skakat po hlave. Idem inde, kde mi bude lepsie. (amrickou preto, lebo sa nou mava v kazdom beckovom akcnom filme. take synonymum rozdrapenosti)
V rámci získavania skúseností mi ide aj o to, aby som na sebe otestoval niektoré situácie v tomto dočasnom laboratóriu, ako napríklad neférové podmienky či práca 10 hodín bez prestávky. Paradoxne tuná by som si mohol dovoliť viac než voči nadriadeným na Slovensku, nakoľko tu zarábam kopejky a mám tu akýsi špeciálny status cudzinca - skrátka, mám relatívne dobré východiskové stanovisko pre vyjednávanie. Na strane druhej, sú isté spôsoby ako by mi mohli prácu ešte skomplikovať. Okrem toho ide aj o záležitosť povahy: nie som človek, ktorý búcha päsťou po stole, preferujem harmóniu a zmeny ideálne založené na konsenze, s výkyvmi v komunikácii medzi ľuďmi sa vyrovnávam ťažšie. Preto som si aj takto naložil, aby som sa s tým naučil v rámci svojich daností bojovať. Treba však brať do úvahy, že táto firma funguje už roky a zatiaľ sa tam vrátil pracovať iba jeden stážista - moja spolubývajúca Penny.
Ak to ma chalan ako staz na 3 mesiace, tak to berie asi ako slabo platenu dovolenku. Ja som robil v rusku od 2008-2015. Ale ak by som nebol normalne plateny, tak idem ta het. (Plat som mal posledne roky 4000usd). Dan z prijmu je tam 13%.
... cita sa to super, ale aj tak nerozumiem jednej veci: co si ti ludia neuvedomuju, ze aku reklamu robia svojej "rodine" - lebo predsa im asi musi byt jasne, ze ste vsetci zo zahranicia a mozno o tom niekde napisete (blog), kde z toho budu mat vsetci kabaret: je im to za A-jedno, alebo za B-im to pride normalne, lebo nevedia, ako taketo veci funguju inde?
Lebo - univerzita, kde som donedavna robil pravidelne posielala ludi na staz na indicke univerzity. Ja som tam tiez nejaky cas stravil. A rozhodne to tam fungovalo normalnejsie nez tieto skazky z rosii, co tu pises. Navyse na tych indoch bolo vidiet, ze nechceli aby sme si o nich my "inostranci" mysleli ze su sto rokov za opicami. Ano malo to stale svoje "specifika" (napr. ked som sa vybral menit peniaze do pobocky banky v uni. kampuse - v banke nemali ani pocitac, sedela tam za drevenou prepazkou tetka v sari, co vsetky transakcie zapisovala do zosita. Ked som jej vysvetlil, ze by som rad vymenil eura v hodnote 50000 rupii, tak na mna vyvalila oci, lebo tolko nemali v celej tej banke...), ale celkovo ako krajina na zivot (na nejaky cas) mi india pripada lepsia nez toto...
Nenechej se rozladit místními "som hrdý Slovák". Oni si večer zapnou telku a sledují reklamu jak musíme být vděční EU, že můžeme jezdit tramvají nebo vlakem. Vypravit se na zkušenou do Ruska, to jsi teda borec! I když se to na první pohled nezdá, Rusové s tebou jednají jako se sobě rovným. Stejně jako oni k tobě, i k nim přistupují podobně jejich nadřízení, úřady. V Německu, Švýcarsku, Rakousku jsou mnohem uhlazenější manageri, lepší kanceláře, ale i po 10-15ti letech se na člověka z "východu" dívají povýšeně
naco slovaci alebo ini inostranci zaplatia neskutocne prachy aby sa trepali nejakou dzunglou v afrike, alebo juznej amerike, kde je samy hmyz, vlhko, odporne. alebo naco sa ludia trepu do perzskeho zalivu do dubaja ci saudskej arabie kde ako krestan si pre domacich horsi ako poulicny pes. a este za to platia.
v zivote som si preskakal dost aj papierkovania v inych statoch byvaleho ostbloku a nebolo to vzdy lahke
uz je to nejaky cas